V torek, 11. aprila, sem se kot ena izmed 7-ih delegatk Pomurja udeležila zasedanja Nacionalnega otroškega parlamenta 2023. Le-to je potekalo v Ljubljani, v državnem zboru. Dogodek se je začel ob 9.00, ko sta nas nagovorili predsednica Državnega zbora, gospa mag. Urška Klakočar Zupančič in gospa Darja Groznik, predsednica Zveze prijateljev mladine Slovenije. Po pozdravnih nagovorih smo se mladi parlamentarci razdelili v štiri skupine, znotraj katerih smo nato razpravljali o štirih podtemah glavne teme otroškega parlamenta Duševno zdravje otrok in mladih. Te so bile: Kaj je duševno zdravje?, Vpliv okolja na moje duševno zdravje, Moji viri pomoči in Spremembe za krepitev mojega razvoja. Sama sem sodelovala v debati o tem Kaj je duševno zdravje?. Po opravljeni debati je sledil plenarni del oz. razprava o sklepih in ugotovitvah posameznih skupin, ki je potekala v veliki dvorani državnega zbora. Poleg nas, mladih parlamentarcev, so se ga udeležili tudi predsednik vlade, gospod dr. Robert Golob, varuh človekovih pravic, Peter Svetina, minister za vzgojo in izobraževanje, Darjo Felda, ambasadorka zdravja, Melani Mekicar ter nekateri poslanci. V razpravi smo nato predstavili sklepe in ugotovitve, do katerih smo prišli med debatami ter o teh še poglobljeno razpravljali. V razpravo so se vključevali tudi omenjeni gostje. Po končani razpravi je sledil zaključek in skupinsko fotografiranje.

Udeležba na nacionalnem otroškem parlamentu mi je ostala v lepem spominu, predvsem zato, ker smo imeli mladi možnost spregovoriti in predstaviti svoje mnenje v zvezi z nadvse pomembno in trenutno precej aktualno temo.

Zapisala: Eva Lapoša

Vir slik: Eva Lapoša in zpms.si