Za nami je 6. Unesco projekt »Po poti kulturne in naravne dediščine«.

V petek, 15. septembra 2023, smo v sodelovanju z Občino Turnišče organizirali delavnice, na katerih je sodelovalo 10 šol iz Unesco središča za Pomurje.

Letošnje delavnice »Po poti Janeza Aquile« so bile namenjene Janezu Aquili in njegovemu ustvarjanju.

Janez Aquila sodi med najzgodnejša umetnostnozgodovinska in pomembna imena v Srednji Evropi. S svojim opusom je namreč ta prostor močno obogatil in se tudi deklarativno vpisal v zgodovino likovne umetnosti, posebej stenskega slikarstva zadnje četrtine 14. stoletja. V tem obdobju je prostor današnjega Prekmurja doživel tudi najplodnejši umetnostni razvoj.

Dan smo začeli z zasaditvijo drevesa – Nešplje.

Živimo v času, ko se moramo vse bolj zavedati, da je za nas vse bolj potrebna skrb za okolje in trajnostni razvoj.

Sajenje dreves je dejavnost, ki aktivno prispeva k zmanjševanju onesnaženosti zraka in podnebnih sprememb.

S posajeno Nešpljo smo se pridružili vsem, ki jim je skupen boj proti vsem brezbrižnim onesnaževalcem okolja. Naj dolgo in plodno raste.

Zakaj drevesa?

Drevesa nam pomagajo v boju proti podnebnim spremembam, čistijo nam zrak, ponujajo zatočišče mnogim življenjskim skupnostim in ohranjajo naravno ravnovesje na našem planetu. In prav zato so naša prihodnost.

Kot je v zadnji kitici pesmi Ptice zapisal Tone Pavček:

… da si majhen kot mravlja

in velik kot ocean

in da v tebi proslavlja

sonce  svoj rojstni dan.

Zato posadimo še kakšno drevo in bodimo sprememba, ki si jo želimo doživeti.

Mentorici: Ivanka ADLEŠIČ LEBAR, Brigita ŽERDIN

Nato nas je pot odnesla do cerkve Marijine vnebovzetja – Marije pod logom.

Stopili smo v čevlje Janeza Aquile in prisluhnili cerkvenemu pevskemu zboru. Oglasile so se tudi orgle.

Mentorji: Silva MESARIČ, Matej PUCKO, Matej ZUPANIČ, Smiljana ŽALIK

Sledil je ustvarjalni del delavnic na Polanščekovi domačiji.

1. Likovna delavnica – freske

2. Ustvarjalna delavnica – Po poti Janeza Aquile

Mentorji: Metka LAPOŠA, Milena MERTIK, Matej ZUPANIČ

Preko prijetnega druženja in uspešnega ustvarjanja se je zaključil še en Unesco utrinek naše šole.

Hvala vsem sodelujočim za dodan kamenček v skupni mozaik.

Zapisala: Brigita ŽERDIN, koordinatorica Unesco šole

Besedilo: Silva MESARIČ, Brigita ŽERDIN