Otroci in mladostniki sodelujejo v cestnem prometu v različnih vlogah: kot pešci, kolesarji, potniki v osebnih vozilih in avtobusih, kasneje kot vozniki koles s pomožnim motorjem in koles z motorjem. Vsako   sodelovanje v prometu zahteva vsak trenutek – od njih in drugih udeležencev – posebno skrb in pozornost.

• Varnost v prometu ni le enkraten nasvet ali opozorilo, pomeni način življenja. Šola in starši s svojim ravnanjem in zgledom ter prometno vzgojo skupaj oblikujemo varne udeležence v prometu.
  • Šola ima izdelan in izobešen načrt varnih poti v šolo.
  • Starši načrtujejo pot v šolo skupaj z otrokom. Vedno izberemo najvarnejšo pot in ne najkrajše. Otroka je potrebno naučiti varno hoditi po njej, previdno prečkati ceste in križišča. Staršem svetujemo, da z otroki   večkrat skupaj prehodijo njihovo najvarnejšo šolsko pot. Varna pot v šolo je označena s srčki na pločnikih.
  • Učenci 1. razreda OŠ morajo imeti na poti v šolo in domov spremstvo.
  • Ob slabši vidljivosti naj imajo učenci oblečena svetla oblačila, pripeto kresničko ali drugo svetlobno znamenje. Učenci 1.  in 2. razreda nosijo rumene rutice.
  • Hodimo po notranji strani pločnika, če pločnika ni, pa ob skrajnem levem robu cestišča.
  • Cesto prečkamo na prehodu za pešce. VEDNO se ustavimo, pogledamo levo-desno in ponovno levo, šele ko se prepričamo, da je prehod varen, odločno prečkamo cesto. Kjer ni urejenega prehoda, zelo previdno prečkamo cesto na preglednem delu.
  • Kolesarji so poleg pešcev najbolj ogrožena in izpostavljena skupina prometnih udeležencev. Z zaščitno čelado lahko zmanjšamo število poškodb glave, zato sodi k opremi vsakega kolesarja.
  • Vozimo se le s tehnično brezhibnim kolesom in z opravljenim kolesarskim izpitom. Kolesarski izpit opravljajo učenci v 4. razredu.
  • Otroci, ki jih vozimo v osebnih avtomobilih, morajo biti, glede na njihovo starost in višino, zavarovani z otroškimi varnostnimi sedeži ali varnostnimi pasovi.
  • Na avtobus vstopamo in izstopamo DRUG ZA DRUGIM in SE NE PRERIVAMO. Pozdravimo voznika, med vožnjo SEDIMO, ne kričimo, ne smetimo in ne uničujemo inventarja v vozilu.
  • Učenci vozači na vsakodnevnih šolskih prevozih morajo biti med vožnjo ustrezno pripeti z varnostnimi pasovi. Pri izrednih šolskih prevozih pred vsako vožnjo učitelji spremljevalci opozorijo učence na uporabo varnostnih pasov.

Oznake: ,